Jednoosobowa działalność gospodarcza a rozwój firmy – kiedy nadszedł czas na zmiany
Prowadzenia przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej to często pierwszy krok przedsiębiorców w drodze do realizacji swoich pomysłów. Jednak z biegiem czasu i rozrastania się firmy potrzeby i cele biznesowe ulegają zmianie, wówczas każdy przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie: Czy jednoosobowa działalność gospodarcza nadal spełnia oczekiwania i potrzeby moje oraz mojej firmy?
Wprowadzenie
Praca z naszymi Klientami pozwala z wielką pasją przyglądać się dynamicznemu procesowi rozwoju ich firm i przy okazji dostrzegać jak razem z tym rozwojem zmieniają się ich potrzeby. Jednoosobowa działalność gospodarcza, jako podstawowa forma prowadzenia działalności gospodarczej może być odpowiednia na początku rozwoju firmy. Taka forma prowadzenia działalności pozwala na szybkie otwarcie i rozwijanie firmy, kształtując ją zgodnie z wizją i pasją przedsiębiorcy, jednakże na pewnym etapie przestaje spełniać swoje funkcje i wówczas jednoosobowa struktura może okazać się niewystarczająca dla rosnących potrzeb. Wówczas koniecznym jest odpowiednie dostosowanie struktury organizacyjnej i prawnej do potrzeb przedsiębiorcy i jego firmy.
Bardzo często nasi Klienci nie są świadomi możliwości prawnych i organizacyjnych oferowanych przez obowiązujące przepisy, a które pozwalają im nie tylko zabezpieczyć swój majątek, ale często również przynieść bezpośrednie korzyści majątkowe na przykład poprzez obniżenie realnego opodatkowania uzyskiwanych dochodów. Niniejszy wpis ma na celu przedstawienie podstawowych korzyści płynących z właściwego dostosowania struktury organizacyjnej i prawnej przedsiębiorstwa do jego aktualnego etapu rozwoju.
Dlaczego warto dostosować formę prawną prowadzonej działalności?
Ograniczenie odpowiedzialności
Jednym z głównych powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na zmianę formy prowadzonej działalności, jest chęć ograniczenia osobistej odpowiedzialności za długi firmy. Prowadząc działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada bowiem całym swoim majątkiem za jej zobowiązania, a zatem również majątkiem prywatnym, który nie jest bezpośrednio powiązany z prowadzoną działalnością (na przykład dom czy mieszkanie). Tymczasem odpowiednie przygotowanie struktury przedsiębiorstwa pozwala nie tylko na wyłączenie odpowiedzialności przedsiębiorcy jego prywatnym majątkiem, ale również na minimalizacje lub nawet wyłączenie z odpowiedzialności majątkiem firmowym w przypadku pojawienia się długów firmy i jej niewypłacalności. Dzięki czemu w sytuacji, gdy przedsiębiorcy kolokwialnie mówiąc powinie się noga, nie utraci on swojego majątku prywatnego i bardzo często również firmowego.
Korzyści podatkowe
Na etapie zaawansowanego rozwoju biznesu, pojawia się szereg możliwości podatkowych umożliwiających efektywne obniżenie opodatkowania uzyskiwanych dochodów. Tymczasem prowadzenie firmy w wyłącznie formie jednoosobowej działalności powoduje, iż możliwości obniżenia opodatkowania są ograniczone i niejednokrotnie przedsiębiorcy odprowadzają więcej podatku niż musieliby przy odpowiednim ułożeniu struktury ich firmy. Obowiązujące przepisy, pomimo ich skomplikowania, przy odpowiednim ułożeniu struktur podatkowych, pozwalają na optymalizację podatkową w stosunku do najpopularniejszej formy opodatkowania z której korzystają przedsiębiorcy, jaką jest opodatkowanie liniowym podatkiem dochodowy. Szczególnie atrakcyjnym dla przedsiębiorcy może być możliwość uniknięcia konieczności odprowadzania niezwykle obciążającej przedsiębiorców składki zdrowotna czy też daniny solidarnościowej (w wysokości 4% dochodów przekraczających 1 mln zł).
Nowe możliwości finansowania i współpracy
Zmiana formy prowadzenia działalności z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę kapitałową (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością/ spółka akcyjna/ prosta spółka akcyjna), ułatwia wprowadzenie nowych osób lub podmiotów do prowadzonej firmy, co może być szczególnie atrakcyjne w przypadku potrzeby pozyskania dodatkowego kapitału na rozwój firmy lub połączenia firm prowadzonych dotychczas oddzielnie przez dwóch i więcej przedsiębiorców. To doskonała opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać się, inwestować w nowe projekty czy unowocześniać swoją ofertę, a nie dysponują odpowiednimi aktywami, kontaktami lub środkami na te cele.
Łatwość rozporządzania firmą
Prowadzenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się ze znacznymi utrudnieniami w przypadku chęci jej sprzedaży, co zaś znacząco obniża atrakcyjność oferty jej nabycia w oczach potencjalnych nabywców. Odpowiednio stworzona struktura organizacyjna przedsiębiorstwa pozwala na sprzedaż całej firmy w ramach jednej umowy sprzedaży (udziałów / akcji / praw i obowiązków), która skutkować będzie przejęciem przez nabywcę wszelkich praw, zobowiązań, umów, koncesji oraz aktywów z chwilą nabycia przedsiębiorstwa, dzięki czemu nabywca otrzymuje gwarancje zachowania ciągłość działalności firmy. Dla nabywcy jest to niezwykle atrakcyjne, gdyż kupuje on nie tylko majątek przedsiębiorstwa, ale również wszystkie związane z przedsiębiorstwem prawa i umowy, co nie ma miejsca w przypadku zbywania poszczególnych środków firmy czy nawet przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Wyżej opisane zalety odnoszą się również do sukcesji przedsiębiorcy (przejęcie firmy przez następców), dzięki czemu wskazany sukcesor lub sukcesorzy wejdą we wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy zachowując jednocześnie ciągłość funkcjonowania firmy.
Większa wiarygodność na rynku
Od pewnego etapu prowadzenia biznesu, przedsiębiorstwa prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej niemające jeszcze wyrobionej na rynku renomy, są często mniej wiarygodne dla nowych kontrahentów lub klientów niż te prowadzone w formie spółki. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z braku możliwości weryfikacji przez kontrahentów lub klientów skali działalności przedsiębiorstwa czy też jego stabilności majątkowej. W przypadku reorganizacji przedsiębiorstwa i ustalenia jego struktury w taki sposób, że podmiotem działającym na zewnętrz (w relacjach z klientami i kontrahentami) będzie spółka kapitałowa można uwiarygodnić pozycję firmy, na przykład poprzez odpowiednie ustalenie wysokość kapitału zakładowego, który zwłaszcza dla potencjalnych klientów jest często wskaźnikiem determinującym sposób postrzegania firmy. Ponadto spółka corocznie udostępniając swoje sprawozdanie finansowe, umożliwia potencjalnym kontrahentom weryfikacje jej sytuacji majątkowej i finansowej, co pozwala im ocenić skale przedsiębiorstwa i jego fundamenty.
Ponadto obowiązek prowadzenia pełnej księgowości wiąże się dla kontrahentów z większą pewnością prawną i finansową, która bez wątpienia sprzyjaja bardziej elastycznym i owocnym relacjom biznesowym, co jest szczególnie istotne jeśli firma planuje ekspansję na nowe rynki czy nawiązywanie strategicznych współprac.
Dostosowanie struktury przedsiębiorstwa do aktualnych warunków faktycznych i prawnych działalności to zatem nie tylko kwestia zabezpieczenia majątku czy korzyści podatkowych, ale również budowania trwałego wizerunku firmy, co z kolei przekłada się na wiarygodność na rynku.
Kiedy nadszedł czas na zmiany?
Decyzja o zmianie aktualnej formy prowadzonej działalności gospodarczej wymaga starannego przemyślenia i konsultacji z ekspertami. Istotne jest zidentyfikowanie momentu, gdy bieżąca forma prawna przestaje spełniać oczekiwania oraz cele przedsiębiorstwa i dostosowanie jej do aktualnych warunków prawnych, podatkowych i finansowych.
W kancelarii DRUSZCZ zajmujemy się kompleksowym wsparciem w procesie reorganizacji struktury przedsiębiorstwa w celu jej optymalizacji prawnej, podatkowej i organizacyjnej dostosowując podejście do indywidualnych potrzeb każdego klienta.
Zapraszamy do kontaktu i niezobowiązującej rozmowy telefonicznej, jeśli rozważasz zmiany w prowadzeniu swojej działalności gospodarczej. Wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązania, umożliwiające efektywny rozwój Twojego biznesu.